Nëntë gratë sportiste më të pasura  në botë gjatë vitit të kaluar janë të gjithë teniste, sipas hulumtimit të revistës amerikane të biznesit Forbes.

Naomi Osaka e Japonisë kryeson listën me fitime prej 37.4 milionë dollarë (26.3 milion £), përpara Serena Williams me 36 milionë dollarë (27.2 milionë), përcjell portali rtv21.tv

Numri një në botë Ashleigh Barty është i treti me të ardhura prej 13.1 milionë dollarë (9,9 milion £).

Morgan, e cila lindi fëmijën e saj të parë në maj, fitoi 4.2 milionë dollarë (3.2 milion £) të ardhurave të saj përmes miratimeve gjatë analizës së Forbes – midis 1 qershorit 2019 dhe 1 qershorit 2020.

Skuadra e grave amerikane, fituese e Kupës Botërore të Grave në Korrik 2019, aktualisht është në mosmarrëveshje me federatën e tyre, duke apeluar kundër vendimit të një gjykatësi për të refuzuar pretendimet e tyre se po paguhen më pak për në krahasim me ekipin e burrave amerikan.

Osaka dhe Ëilliams kanë thyer rekordin e mëparshëm për të ardhurat vjetore, të vendosura në 29.7 milionë dollarë (22.3 milionë £) në 2015 nga tenistja ruse Maria Sharapova.

Në një listë të 100 sportistëve më të paguar në botë të botuar nga Forbes në maj, Osaka (29) dhe Williams (33) ishin gratë e vetme./21Media