Presidenti Thaci në konferencë pas takimeve në Bruksel

Presidenti Thaci në konferencë pas takimeve në Bruksel

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se pozicioni i presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq është larg realitetit, pasi e vetmja marrëveshje e pranueshme për Kosovën është njohja formale e shtetit të Kosovës nga Serbia dhe anëtarësimi i Kosovës në të gjitha organizatat ndërkombëtare. Një ditë pas takimit në Bruksel,  në një konferencë për media, presidenti Thaçi tha se ishte moment historik, rekomandimin pozitiv për plotësimin e kritereve për liberalizim të vizave./21Media