Sot Hashim Thaçi dha dorëheqje nga post i tij i presidentit të Kosovës. Dorëheqja e Thaçit erdhi pas konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale.

Thaçi para se të nisej për në Hagë u  bërë thirrje qytetarëve që të mos e humbin shpresën, durimin dhe besimin.

Kurse, disa minuta më parë Thaçi ka publikuar një fotografi në Facebook, foto që duket se e ka publikuar nga Haga.

Në fotografinë e publikuar, Thaçi ka marrë mbështetje të madhe nga qytetarët, të cilët kanë shkruar se lufta e UÇK-së ishte e drejt dhe për liri.

Posted by Hashim Thaçi on Thursday, November 5, 2020

Këtë fotografi, Thaçi e kishte realizuar muaj më parë, kur atij i ishte bërë një pritje nga qytetarët pasi kishte përfunduar intervistimin e tij në Dhomat e Specializuara në Hagë./21Media