Futbollistët e Tottenham-it mposhtën sot Arsenalin në ndeshjen e xhiros 35-të të Premier Ligës angleze me rezultat 2:1.

Derbi i Londrës së Veriut u fitua nga Tottenham, i cili përfundimisht ‘dëboi’ Arsenalin nga gara për Evropë.

Skuadra e Jose Mourinho tani ka një shans të mirë tri xhiro para fundit për të siguruar pozitën që çon në kualifikimet për në Evropa Ligë.

Tottenham hyri në lojë në mënyrë agresive dhe pas vetëm dhjetë sekondash, Moore dërgoi goditjen e parë drejt portës. Arsenali u hoq vetëm nga presioni pas dhjetë minutash dhe luajti në stilin e tyre. Lacazette shënoi një gol të bukur në minutën 16.

Sidoqoftë, pas tre minutash Tottenham barazoi përmes Son Heung-min.

Tottenham pati vetëm një shans më shumë përmes Harry Kane, por portieri i Arsenalit ndali topin.

Në pjesën e dytë të lojës nuk kishte raste serioze deri në minutën e 60-të, kur Obamayang goditi topin nga dhjetë metra.

Njëzet minuta më vonë, Obamayang u përpoq përsëri, këtë herë me një gjuajtje nga dhjetë metra, por Lloris mbrojti në mënyrë fantastike dhe parandaloi epërsinë e re të Arsenalit. Dhe vetëm një minutë më vonë, Tottenham shënoi.

Pas goditjes nga këndi, Alderweireld ishte më i larti në kërcim dhe plasoi topin në rrjetën kundërshtare, në minutën e 81-të.

Tottenham rënditet në pozitën e tetë në tabelë me 52 pikë, ndërsa Arsenali një pozitë më poshtë me 50 pikë.