​Trajneri i Austrisë e pranon se po luan lojëra mendore në Euro 2024

​Trajneri i Austrisë, Ralf Rangnick, ka zbuluar se i ka dërguar një mesazh motivues Christoph Baumgartnerit, i cili mund të ketë luajtur një rol në fitimin e lojtarit të ndeshjes kundër Polonisë dhe në rritjen e shanseve të skuadrës së tij për një vend në raundin e dytë në Kampionatin Evropian Euro 2024.

Baumgartner shënoi golin vendimtar në fitoren 3:1 të Austrisë ndaj Polonisë të premten, duke lëshuar një goditje të bukur në minutën e 66’ nga skaji i zonës për të kaluar skuadrën e tij në avantazh 2:1, raporton KosovaPress.

Në udhëtimin me autobus për në ndeshje, Rangnick i dërgoi një fotografi Baumgartnerit duke festuar një gol për klubin e tij Leipzig në përpjekje për ta motivuar atë.

Megjithatë, fillimisht kishte pyetur veten nëse teksti i tij e kishte mashtruar Baumgartnerin, i cili kishte pasur vështirësi në pjesën e parë dhe kishte nevojë për një bisedë të shpejtë në pjesën e parë.

“Unë e bëj këtë me një ose dy lojtarë të tjerë herë pas here,” tha Rangnick për dërgimin e mesazheve. “Nuk e di nëse ishte një ide kaq e mirë kur shikoj pjesën e parë nga ai”, tha ai me shaka.

Baumgartner kishte shënuar në katër ndeshje të njëpasnjëshme të Austrisë në Euro, por nuk arriti të shënojë në humbjen e tyre të parë në Grupin D nga Franca.

Pasi gjeti rrjetën kundër Polonisë, Baumgartner vuri me gisht Rangnick dhe vrapoi drejt tij përpara se të festonte me një përqafim në ekstazë.

“Doja t’i ktheja diçka dhe t’i tregoja se jam jashtëzakonisht mirënjohës,” tha Baumgartner.

Humbja eliminoi Poloninë nga Grupi D pasi Franca dhe Holanda barazuan 0:0. Austria përballet me holandezët të martën në Berlin.

Back to top button