Ndeshja u kthye në tragjedi

Ndeshja u kthye në tragjedi

Tre persona janë vrarë dhe rreth 10 të plagosur në trazirat mes tifozëve të klubeve rivale të futbollit në kryeqytetin Honduras, Tegucigalpa.

Dhuna shpërtheu përpara një ndeshje të planifikuar midis klubeve Motagua dhe Olimpia të Shtunën në mbrëmje.

Filloi kur turmat hodhën gurë në autobusin e ekipit Motagua, duke plagosur tre lojtarë me copa xhami të thyer, përcjell rtv21.tv.

Luftimet vazhduan si brenda ashtu edhe jashtë Stadiumit Kombëtar pasi zyrtarët anuluan lojën.
“Tre njerëz vdiqën dhe shtatë u qëlluan me thikë. Njëri prej tyre është djalë. Tre prej të rriturve të plagosur janë në gjendje kritike”, tha zëdhënësja e spitalit lokal Laura Schoenherr për agjencinë e re Reuters.

https://twitter.com/MOTAGUAcom/status/1162892090998759425

Më shumë se 10 mijë njerëz ishin në stadium kur shpërthyen telashet. Shumë u kapën në stampede ndërsa policia përdori gaz lotsjellës për të trajtuar rebelët.

Klubi Motagua ka postuar tëeet me fotografitë e dëmeve brenda autobusit pas sulmit dhe të lojtarëve të plagosur që po trajtohen në spital. Ata në foto u emëruan si Emilio Izaguirre, Roberto Moreira dhe Jonathan Rougier.

https://twitter.com/MOTAGUAcom/status/1162889057371938816

Ish-lojtari i Celtic Izaguirre, një kombëtar i Honduran, së fundmi iu bashkua Motagua në një marrëveshje një vjeçare.

Klubi fajësoi anëtarët e klubit tifoz Ultra-Faithful Olimpia, duke thënë: “Kjo duhet të sanksionohet ashpër nga autoritetet”./21Media