Trazirat e Kapitolit, Komiteti do të rekomandojë tre akuza për Trump

Hetimi i Kongresit për trazirat e vitit të kaluar në Kapitol thuhet se do të rekomandojë tre akuza penale kundër ish-presidentit Donald Trump.
Komiteti i përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve do të kërkojë një akuzë të paprecedentë për kryengritje kundër një ish-presidenti amerikan, sipas mediave amerikane, raporton BBC
Paneli pritet të publikojë raportin përfundimtar javën e ardhshme.
Mbështetësit e Trump sulmuan Kongresin më 6 janar 2021 në një përpjekje për të ndaluar certifikimin e Joe Biden si president.
Departamenti i drejtësisë i cili tashmë po heton rolin e Trump në trazirat nuk është i detyruar të marrë në konsideratë referimet nga asnjë panel i Kongresit.
Trump mohon keqbërjen. Të Premten, zëdhënësi i tij, Steven Cheung, tha në një deklaratë: “Komiteti i Pazgjedhur i 6 janarit mbajti gjykime spektakolare nga partizanët Never Trump, të cilët janë një njollë në historinë e këtij vendi”.
Komiteti i përzgjedhur është planifikuar të mbajë mbledhjen e tij përfundimtare të hënën kur do të zbulohet çdo rekomandim për tarifimin.
Përveç kryengritjes, sipas mediave të ndryshme, paneli do të sugjerojë që Trump të akuzohet për pengim të një procesi zyrtar dhe komplot për të mashtruar Shtetet e Bashkuara.
Nëntë panelistët pritet të miratojnë raportin përfundimtar me tetë kapituj, duke u mbështetur në intervistat me më shumë se 1000 dëshmitarë, dhe ta dorëzojnë atë në Departamentin e Drejtësisë (DD).
Raporti i plotë do të bëhet publik të mërkurën, tha kryetari Bennie Thompson, një demokrat nga Mississippi që drejton komitetin e përzgjedhur.
Kongresmenja e Kalifornisë, Zoe Lofgren, një tjetër anëtare e panelit, i tha CNN të Premten se ligjvënësit kanë qenë “shumë të kujdesshëm në hartimin e këtyre rekomandimeve dhe duke i lidhur ato me faktet që ne kemi zbuluar”.
Komiteti i përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve ka argumentuar se Trump ka përhapur pretendime se ai e dinte se ishin të rreme për vjedhjen e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, përpara se të ushtronte presion ndaj zyrtarëve shtetërorë, departamentit të drejtësisë dhe zëvendëspresidentit të tij për të ndihmuar në përmbysjen e humbjes së tij. Paneli e akuzon atë për nxitjen e trazirave të Kapitolit në një përpjekje të fundit për të mbetur në pushtet.
DoJ tashmë po heton veprimet e presidentit të atëhershëm republikan rreth trazirave.
Shtatë ditë pas bastisjes në Kongres, Dhoma e Përfaqësuesve e fajësoi Trump për herë të dytë me arsyetimin e nxitjes së kryengritjes.
Trump, i cili është i vetmi president që është fajësuar ndonjëherë dy herë, u lirua nga Senati amerikan.
Muajin e kaluar, Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland emëroi një ish-prokuror për krimet e luftës për të vendosur nëse Trump duhet të ndiqet penalisht.
Jack Smith ka për detyrë të përcaktojë nëse kandidati presidencial i vitit 2024 duhet të dalë në gjyq për keqpërdorim të dosjeve të klasifikuara që u gjetën gjatë një kontrolli të FBI-së në pronën e Trump në Florida në gusht, ose për inkurajimin e turmës së dhunshme më 6 janar 2021./21Media

Back to top button