Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe sfiduesi i tij në Shtëpinë e Bardhë Joe Biden u përleshën për Covid-19, klimën dhe racizmin ndërsa tregtonin akuza korrupsioni, në debatin e tyre të fundit televiziv.

Në lidhje me pandeminë, Biden nuk do të përjashtonte më shumë bllokime, ndërsa Trump këmbënguli se ishte koha për të rihapur SHBA-në, transmeton rtv21.tv.

Trump solli email të supozuar të rrjedhura nga djali i Biden, Hunter, në lidhje me marrëdhëniet e tij të biznesit në Kinë. Por, Biden mohoi insinuatën e pabazë të presidentit.

Gjatë një kthimi në marrëdhëniet e racës, Trump tha: Unë jam personi më pak racist në këtë dhomë.

Por, Biden tha se Trump ishte “një nga presidentët më racistë që kemi pasur në historinë moderne. Ai hedh karburant në çdo zjarr racist”.

Të dy u përplasën përsëri për politikën e energjisë, pasi Trump pyeti sfiduesin e tij: “A do ta mbyllnit industrinë e naftës?”

“Unë do të kaloja nga industria e naftës, po”, tha Biden, duke shtuar, “sepse industria e naftës ndot ndjeshëm”.

Biden ka një epërsi të fortë kombëtare me 11 ditë para zgjedhjeve. Por diferenca është më e pakët në një numër shtetesh që mund të votojnë në të dyja anët dhe përfundimisht të vendosin rezultatin.

Më shumë se 46 milionë njerëz kanë hedhur tashmë votat e tyre në një votim rekord përmes postës ose fizikisht.

Dueli i së enjtes mbrëma në Nashville, Tenesi, ishte një çështje më pak e ashpër dhe më thelbësore se përballja e mëparshme më 29 shtator, e cila u shndërrua në fyerje dhe thirrje emri.

Debati 90 minutësh, i moderuar nga Kristen Welker i NBC, pa shumë sulme personale midis kundërshtarëve, papëlqimi i ndërsjellë i të cilëve ishte i dukshëm.

Në argumentin e tyre përfundimtar për votuesit, ata ofruan vizione krejtësisht të ndryshme për kombin mbi gjithçka, nga mbyllja e vendit për të luftuar virusin korona, deri në mbylljen e industrisë së karburanteve fosile për t’u përballur me ndryshimin e klimës./21Media