Presidenti amerikan, Donald Trump do të dërgojë “një rritje” të forcave federale të sigurisë në qytetet e SHBA për të ndihmuar në frenimin e krimit.

Chicikago dhe dy qytete të tjera të drejtuara nga demoratët janë në mes të një rritje të dhunës.

Por, vendosjet federale në Portland, Oregon, kanë rezultuar të diskutueshme. Zyrtarët lokalë thonë se ata kanë rritur tensionet mes protestave të vazhdueshme, transmeton rtv21.tv.

Që nga vdekja e George Floyd, ka pasur protesta, nganjëherë duke kaluar në trazira në shumë qytete amerikane.

Ndërkohë, dhuna me armë ka spikatur në zonat metropolitane përfshirë New York City, Philadelphia, Los Angeles, Chicago dhe Milwaukee./21Media