Presidenti i SHBA Donald Trump ka bërë një kthim teatral në Shtëpinë e Bardhë për të vazhduar trajtimin e tij për koronavirusin pas një qëndrimi tre-netësh në spital. Trump, i cili është ende bartës i virusit, hoqi maskën e tij në ballkonin e Shtëpisë së Bardhë, ndërsa po pozonte për fotografi, shkruan BBC, përcjell portali rtv21.tv

Mjeku i tij tha se ai do të vazhdonte mjekimin në shtëpi.

Disa nga stafi dhe ndihmësit e Trump kanë rezultuar gjithashtu pozitiv për virusin në ditët e fundit.

Pyetjet mbeten mbi seriozitetin e sëmundjes së Trump pas një fundjave deklaratash konfliktuale.

SHBA mbetet vendi i goditur më keq nga Covid-19, me 210,000 vdekje dhe 7.4 milionë raste.

Diagnostikimi i Trump ka ndërprerë fushatën e tij për një mandat të dytë në detyrë, më pak se një muaj para se presidenti republikan të përballet me sfiduesin demokrat Joe Biden në zgjedhjet presidenciale.

Çfarë ndodhi gjatë kthimit të Trump?

I veshur me një kostum biznesi, kravatë dhe maskë, Trump doli nga Qendra Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed në periferitë e Uashington DC të hënën në mbrëmje duke ngritur grushtin e tij.

Pas një udhëtimi të shkurtër me helikopter, Trump ishte fotografuar i vetëm në Ballkonin Truman të Shtëpisë së Bardhë. Ai hoqi maskën e tij mbrojtëse të fytyrës, përpara se të bënte një përshëndetje me gishtin e madh dhe një stil ushtarak.

Disa orë më vonë, ai shkroi në Twitter një klip të stilit të fushatës së kthimit të tij në muzikë nxitëse, përcjell portali rtv21.tv

Trump gjithashtu regjistroi një mesazh me video, duke u bërë thirrje amerikanëve që të kthehen në punën e tyre.

“Ju do ta mundni atë [koronavirus]”, u tha ai, duke shtuar: “Ne do të jemi përpara. Si udhëheqësi juaj, unë duhej ta bëja atë. E dija se ka rrezik , por unë duhej të bëj atë. Unë qëndrova përpara dhe drejtova “.

Trump gjithashtu spekuloi: “Tani jam më mirë, mbase jam imun, nuk e di”.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se është shumë herët të dihet nëse njerëzit që janë rikuperuar nga Covid-19 janë të mbrojtur nga një infeksion i dytë, dhe nëse po, sa mund të zgjasë kjo mbrojtje. Ekipi mjekësor i vetë presidentit nuk e konsideron atë ende të rikuperuar plotësisht.

Trump gjithashtu premtoi se vaksinat “po vinin menjëherë”, megjithëse Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve kanë thënë që asnjë vaksinë nuk pritet të jetë në dispozicion gjerësisht para mesit të vitit të ardhshëm./21Media