Stresi i madh mund ta bëjë trurin tuaj më të vogël

Stresi i madh mund ta bëjë trurin tuaj më të vogël

“Ajo që nuk të vret ju bën më të fortë” ka për qëllim t’ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në trurin tuaj, kjo nuk është aspak e vërtetë.

Ju mund të mos zvarriteni nën tendosje, por fjalë për fjalë mund t’ju bëjë më të dobët. Shëndeti juaj është në rrezik deri në atë pikë sa edhe truri juaj mund të tkurret nëse jeni të stresuar shumicën e kohës. Por, ju akoma mund të parandaloni stresin në trupin tuaj, përcjell rtv21.tv

Stresi është mik dhe armik

Në të vërtetë është e rëndësishme për ne, për shembull, kur kemi nevojë për atë fokus dhe energji shtesë për të na ndihmuar kur jemi në një konkurs ose flasim në publik. Por, kur është i tepërt, kur jeni i mbingarkuar ose keni një luftë të madhe, me të vërtetë mund të ndryshojë trurin tuaj në një mënyrë të tmerrshme. Gjithmonë duke u stresuar mund të rezultojë në dhimbje koke, stomak të trazuar, presion të lartë të gjakut, dhimbje në gjoks dhe pagjumësi.

Stresi i madh mund ta bëjë trurin tuaj më të vogël

Një studim i vitit 2018 i botuar në revistën Neurology ka treguar se njerëzit me nivele të larta stresi janë bërë më keq në testet e kujtesës dhe trurin e tyre e kanë bërë më të vogël se ata me nivele më të ulëta të stresit. Kjo tkurrje e trurit ndikon në pjesën e trurit që është përgjegjëse për kujtesën dhe mësimin, kështu që sa më kronik të jetë stresi, aq më shumë të ngjarë të keni një kujtesë të dëmtuar dhe të keni të vështirë të mësoni gjëra të reja.

Këto lloj efektesh mund të lidhen me një rrezik më të lartë të çmendurisë 10-20 vjet më vonë, tha Dr. Sudha Seshadri, një nga autorët e studimit. Mund të çojë gjithashtu në probleme serioze mendore si depresioni, përcjell rtv21.tv

Por, ju mund ta mbani nën kontroll nivelin e stresit

Lëvize trupin. Ushtrimi i rregullt aerobik mund të përmirësojë funksionin e kujtesës dhe të ruajë shëndetin e trurit, derisa ne plakemi, ka gjetur një studim i udhëhequr nga Australia. Përpunimi do të lëshojë endorfinat, kimikatin që ju jep një ndjenjë pozitive në trup.

Flini sa duhet. Trupi shërohet dhe restaurohet kur jeni në gjumë. Nëse ju mungojnë disa orë gjumë, rreziqet e shëndetit tuaj rriten dhe kjo mund të kontribuojë në stres.

Shikoni çfarë hani. Ushqimi mirë mund të ndikojë në disponimin tuaj dhe madje edhe jashtë niveleve të stresit. Ushqimi i rregullt i ushqimeve të shëndetshme dhe zvogëlimi i konsumit tuaj të kafeinës gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e stresit, përcjell rtv21.tv

Jini rreth të dashurve tuaj. Të kesh një sistem të mirë mbështetës është gjithmonë e dobishme për të luftuar stresin. Socializimi me miqtë dhe familjen prodhon hormonin “ndjehem mirë” të quajtur oksitocinë që mund të zvogëlojë ankthin.

Bëni pushim. Bëni yoga ose meditim, merrni një masazh ose bëni një ikje të shkurtër për t’ju ndihmuar të relaksoheni dhe të keni pak kohë për vete. Të marrësh ca kohë larg nga rutina e jetës suaj mund t’ju japë paqen e mendjes që ju nevojitet.

Disa thonë se stresi nuk është fajtor

Megjithëse gjetjet janë të thella, doktor Sudha Seshadri paralajmëroi se megjithëse duket se ekziston një lidhje midis stresit dhe tkurrjes së trurit, nuk mund të jetë rasti që stresi në të vërtetë bën që truri të tkurret. Studimi përdori nivele të kortizolit për të matur nivelet e stresit, sepse truri prodhon kortizol kur jemi të stresuar.

Sidoqoftë, kortizoli mund të prodhohet edhe nga inflamacioni, tha Bruce McEwen, një neuroshkencëtar në Universitetin The Rockefeller në New York, i cili nuk ishte i përfshirë në studim. Kështu që nivelet e kortizolit në studim mund të mos jenë 100% të shkaktuara nga stresi.