Një burrë amerikan mund të dënohet me deri në dy vjet burg në Tajlandë pasi postoi vlerësime negative të një hoteli në të cilin ai qëndroi.

Ai u padit nga vendpushimi sipas ligjeve të rrepta anti-shpifje të vendit.

Wesley Barnes, i cili punon në Tajlandë, postoi disa rishikime në platforma të ndryshme ku e akuzoi vendpushimin për “skllavëri moderne”.

Megjithatë, Sea View Resort tha se kritikat e ashpra nga ish-mysafiri ishin të pavërteta dhe dëmtonin reputacionin e hotelit.

“Pronari paraqiti një ankesë se i pandehuri kishte postuar komente të padrejta në faqen e internetit të TripAdvisor”, tha policia.

Incidenti, i cili ndodhi në vendpushimin në ishullin Koh Chang në fillim të këtij viti, me sa duket u shkaktua nga një debat mbi Barnes që donte të sillte shishen e tij të alkoolit ndërsa po darkonte në restorant. Në një deklaratë hoteli tha se ai kishte “shkaktuar bujë” dhe nuk pranoi të paguante një tarifë tapë e cila përfundimisht u hoq kur menaxheri ndërhyri.

Që nga largimi, Barnes postoi disa rishikime negative, pas së cilës hoteli e paditi atë për shpifje.

Barnes u arrestua më pas, kaloi disa net në burg dhe më pas u la i lirë me kusht.

Nëse shpallet fajtor për thyerjen e ligjeve anti-shpifje të vendit, ai mund të përballet me dy vjet burg./21Media