Vogëlushi befasoi edhe mjekët

Vogëlushi befasoi edhe mjekët

Një foshnjë e lindur 16 javë para kohe e cila peshonte vetëm gjysmë kilogrami ka festuar ditëlindjen e parë.

Mjekët thanë që foshnja, Haris Mockbill nuk besohej se do të mbijetonte pasi nëna e tij Ellie Barr, 28 vjeç, e lindi para kohe në javën e 24-të.

Ellie, nga Birmingham, kishte përjetuar gjakderdhje gjatë gjithë shtatëzanisë. Pas një periudhe gjakderdhjeje Ellie lindi Harisin, i cili kishte mushkëri të pazhvilluara.

Foshnja nuk ishte në gjendje të merrte frymë si duhet dhe u mbajt gjallë nga një ventilator, transmeton rtv21.tv.

Pas dy javësh, Ellie dhe burrit të saj Hassan, 31 vjeç, iu tha që të përgatiten për më të keqen pasi mushkëritë e djalit filluan të mbusheshin me lëng.

Sidoqoftë, një përpjekje e hendekut të fundit për të shpëtuar jetën e foshnjës duke e vendosur atë në një kurs të steroideve e mbajti Harisin gjallë.

Pas disa javësh, i porsalinduri ishte në gjendje të linte spitalin e kujdesit intensiv.

Vogëlushi tani po duket i shëndetshëm dhe i lumtur.

Prindërit e tij thonë se fëmija i tyre është një frymëzim i vërtetë dhe ditëlindja e tij u kremtua me një festë të madhe./21Media