Njeriu i quajtur “Miracle Mal”, baba i dy fëmijëve,” shpërthen në lot teksa kthehet  nga spitali në shtëpi.

Familjes së tij iu  tha se ai kishte ‘shanse zero’ për të mbijetuar koronavirusi. Mal Martin 58 vjeç është kthyer në shtëpi me lot gëzimi dhe duartrokitje pasi kaloi 61 ditë në një ventilator, përcjell portali rtv21.tv

Sue Martin, 49 vjeç, nga Cardiff, theu zemrat e dëgjuesve të Radio 4 në prill pasi zbuloi se asaj iu dhanë 10 minuta për të thënë lamtumirën e fundit burrit të saj.

Ajo tregoi se si dy fëmijët e tyre Hana, 16 vjeç dhe William, 13 vjeç, u zotuan se ta bëjnë krenar, ndërsa thanë që besuan se ishin fjalët e tyre të fundit për babanë e tyre.

Luftëtari Mal kaloi 61 ditë në një ventilator ndërsa luftoi me virusin, por mjekët arritën ta heqin atë nga makina dhe ai ka bërë një rikuperim të mrekullueshëm.

Tani, në një video , Mal mund të shihet duke ecur nëpër spital duke u  brohoritur nga stafi.

Duke e vozitur atë në shtëpi, familja e tij u rrethua nga fqinjët ndërsa komuniteti lokal mbushi rrugët për të duartrokitur./21Media