Udhëheqësit talebanë nuk gjejnë qetësi thuhet se u grindën

3 min read

Një grindje e madhe shpërtheu midis udhëheqësve të talebanëve për përbërjen e qeverisë së re të grupit në Afganistan, thanë zyrtarë të lartë talebanë për BBC.

Sipas zyrtarëve debati midis bashkëthemeluesit të grupit, Mullah Abdul Ghani Baradar dhe një anëtari të kabinetit ndodhi në pallatin presidencial, transmeton rtv21.tv.

Ka pasur raporte të pakonfirmuara për mosmarrëveshje brenda udhëheqjes së talebanëve që kur Baradar u zhduk nga sytë e publikut ditët e fundit. Këto janë mohuar zyrtarisht.

Talibanët morën kontrollin mbi Afganistanin muajin e kaluar dhe që atëherë e kanë shpallur vendin një “Emirat Islamik”. Kabineti i tyre i ri i përkohshëm është i përbërë tërësisht nga burrat dhe përbëhet nga figura të larta talebane, disa prej të cilëve janë të njohur për sulmet ndaj forcave amerikane gjatë dy dekadave të fundit.

Një anëtar i lartë i talebanëve me bazë në Katar dhe një person i lidhur me ata të përfshirë gjithashtu konfirmuan se një grindje kishte ndodhur në fund të javës së kaluar.

Burimet thanë fjalosja kishte shpërthyer sepse Baradar, zëvendëskryeministri i ri, ishte i pakënaqur me strukturën e qeverisë së tyre të përkohshme.

Është thënë se grindja buronte nga përçarjet se kush nga talebanët duhet të merrte merita për fitoren e tyre në Afganistan.

Baradar thuhet se beson se theksi duhet t’i kushtohet diplomacisë së kryer nga njerëz si ai, ndërsa anëtarët e grupit Haqqani i cili drejtohet nga një prej figurave më të larta talebane dhe mbështetësit e tyre thonë se kjo është arritur përmes luftimeve.

Baradar ishte udhëheqësi i parë taleban që komunikoi drejtpërdrejt me një president amerikan, duke pasur një bisedë telefonike me Donald Trump në vitin 2020. Para kësaj, ai nënshkroi marrëveshjen e Dohas për tërheqjen e trupave amerikane në emër të talebanëve.

Ndërkohë, rrjeti i fuqishëm Haqqani është i lidhur me disa nga sulmet më të dhunshme që kanë ndodhur në Afganistan kundër forcave afgane dhe aleatëve të tyre perëndimorë vitet e fundit. Grupi është caktuar nga SHBA si një organizatë terroriste. Udhëheqësi i saj, Sirajuddin Haqqani, është ministri i brendshëm në qeverinë e re, transmeton rtv21.tv.

Thashethemet për një pasojë janë përhapur që nga fundi i javës së kaluar, kur Baradar një nga fytyrat më të njohura të talebanëve u zhduk nga sytë e publikut. Kishte spekulime në mediat sociale se ai mund të kishte vdekur.

Burimet talebane i thanë BBC -së se Baradar ishte larguar nga Kabuli dhe kishte udhëtuar për në qytetin e Kandahar pas grindjes.

Në një regjistrim audio të supozuar të Baradar të publikuar të hënën, bashkëthemeluesi i talebanëve tha se ai kishte qenë “larg në udhëtime”.
“Kudo që të jem për momentin, të gjithë jemi mirë,” tha ai. BBC nuk ishte në gjendje të verifikonte regjistrimin, i cili u postua në një numër faqesh zyrtare të talebanëve.

Talibanët kanë pohuar se nuk kishte asnjë argument dhe se Baradar është i sigurt, por kanë lëshuar deklarata kontradiktore mbi atë që ai po bën aktualisht.

Një zëdhënës tha se Baradar kishte shkuar në Kandahar për të takuar udhëheqësin suprem të talebanëve, por më vonë i tha BBC Pashto se ai ishte “i lodhur dhe donte pak pushim”./21Media