Ukraina dënon “shantazhin bërthamor” rus

2 min read

(Getty Images)

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, akuzoi Rusinë për përdorimin e “shantazhit bërthamor” në termocentralin bërthamor në Zaporizhzhia – më i madhi në Evropë.

Rusia e mori uzinën në mars dhe është akuzuar se e ka kthyer atë në një bazë nga ku godet qytetet e afërta, përcjell rtv21.tv

Të dy vendet shkëmbyen fajin për bombardimin e tij ditët e fundit, duke nxitur paralajmërimet e OKB-së për një fatkeqësi bërthamore.

Zelensky thotë se çdo ushtarë rus që qëllon në ose nën mbulesën e uzinës do të jetë një “objektiv special”.

Stacioni i reaktorit gjashtë bërthamor Zaporizhzhia ndodhet në qytetin Enerhodar, në bregun lindor të lumit Dnipro në Ukrainën jugore.

Rusia ka pushtuar Ukrainën më 24 shkurt, duke pushtuar uzinën brenda disa ditësh. Moska ka mbajtur personelin ukrainas për të operuar objektin, raporton BBC

OKB-ja ka paralajmëruar se armiqësitë e vazhdueshme rreth stacionit mund të çojnë në një katastrofë bërthamore që prek pjesën më të madhe të Evropës.

Rusia ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo keqbërje në uzinë. Ajo ka theksuar se mori kontrollin e uzinës për të parandaluar rrjedhjet e materialeve radioaktive gjatë luftimeve në rajon.

Gjatë fjalimit të tij të shtunën vonë, Zelensky tha se Rusia ishte përfshirë në provokime të vazhdueshme, duke qëlluar mbi uzinën dhe tha se forcat e vendosura atje e kishin përdorur atë si bazë për të bombarduar qytetet e Nikopol dhe Marhanets – në bregun tjetër të lumi.

Kjo po bëhet, tha presidenti, për të “shantazhuar shtetin tonë dhe gjithë botën e lirë”. Por ai theksoi se “shantazhi rus vetëm mobilizon edhe më shumë përpjekje globale për t’u përballur me terrorin”./21Media