Ukraina thotë se ka sulmuar ishullin e gjarpërinjve me “sulme të synuara”

Ushtria ukrainase tha të martën se kishte nisur disa sulme ajrore në ishullin Zmiinyi, i cili njihet edhe si ishulli i gjarpërinjve. 

Komanda Operative Jugore e Ushtrisë së Ukrainës tha se kishte përdorur “sulme të synuara me përdorimin e forcave të ndryshme” në ishull. 

Operacioni ushtarak është ende në vazhdim dhe se “heshtja e informacionit” ishte e nevojshme deri në fund të operacionit, shtoi komanda.

Ishulli Zmiinyi ishte skena e një prej hapave të luftës në Ukrainë dhe është me rëndësi strategjike për të dyja palët. Gjatë ditëve të fillimit të luftës, ishte vendi i kërkesës nga një anije luftarake ruse për mbrojtësit ukrainas për t’u dorëzuar. Ata u përgjigjën, në mënyrë famëkeqe, me ” luftanijen ruse, shko ti vetë ” – një frazë që u bë motiv i rezistencës ukrainase.

Back to top button