Uragani Iota ka zbritur në Nikaragua dy javë pas një goditjeje tjetër stuhi shkatërruese.

Qendra Kombëtare e Uraganeve e SHBA-së (NHC) tha se stuhia kapërceu bregdetin të hënën në mbrëmje.

Ajo ishte forcuar në det në një stuhi të kategorisë pesë përpara se të binte në tokë, me erëra të qëndrueshme maksimale deri në 160mph (260 km / orë), përcjell portali rtv21.tv

Ndërsa goditi Nikaragua, u dobësua në kategori katër, por NHC tha se mbetet “jashtëzakonisht e rrezikshme”.

Agjencia paralajmëroi për “erëra katastrofike, [një] rritje stuhie kërcënuese për jetën dhe reshje të rrëmbyeshme” .

“Ajo që po afrohet është një bombë,” tha Presidenti i Hondurasit fqinj, Juan Orlando Hernández më herët në një konferencë për shtyp.

Iota është uragani më i fortë i Atlantikut i vitit.

Sezoni i stuhive Atlantike të këtij viti ka thyer rekordin për numrin e stuhive të emërtuara. Për herë të dytë në regjistrim zyrtarëve u është dashur të fillojnë të përdorin shkronjat e alfabetit grek për emrat e stuhisë./21Media