Sot shqiptarët festojnë Ditën e Flamurit

Sot shqiptarët festojnë Ditën e Flamurit

Me rastin e 106 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, fytyra të shumta publike kanë uruar popullin shqiptarë për festën.

Këto fytyra të njohura të cilat i përkasin profesioneve të ndryshme kanë zgjedhur që përmes rrjetit social, Instagram të urojnë shqiptarët.

 

View this post on Instagram

 

Urime 28 nëntorin ditën e flamurit gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen 🇦🇱👐

A post shared by Nora Istrefi (@noraistrefi) on

 

View this post on Instagram

 

Urime te gjithëve festa e FLAMURIT🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

A post shared by Nexhat Osmani (@nexhatosmanii) on

 

View this post on Instagram

 

Unë edhe zemra nga Kosova festojmë 28 Nëntorin 👐

A post shared by S K E R D I (@skerdiago) on

 

View this post on Instagram

 

Urime 28-Nentori.

A post shared by bes kallaku (@bes_kallaku) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Meda (@mehdin_pergjeqaj) on


 

View this post on Instagram

 

URIME FESTA E FLAMURIT GEZUAR!

A post shared by Remzie Osmani (@remzie.osmani) on

Artistët me një imazh të publikuar dhe të shoqëruar me pak fjalë vendosën të urojnë Shqipërinë, shkruan rtv21.tv

Për dallim nga fotot e publikuara në rrjetin social, Instagram këngëtarja e njohur, Greta Koçi vendosi që të sjellë një kolazh për Shqipërinë të kënduar në verisonin akustik.

Urimeve për 28 Nëntorin i paraprijnë edhe dy këngëtaret, Vesa Luma dhe Vjollca Haxhiu. Këngëtarja Vesa Luma,  publikoi një imazh të ëmbël me të birin, Lianin të veshur në veshje kombëtare. Ndërsa, Vjollca Haxhiu postoi një fotografi me plisë në kokë dhe flamur në dorë.

 

View this post on Instagram

 

Urime festen e 28 nentorit te gjithe shqiptareve kudo qe ndodhen 🇦🇱!

A post shared by Vesa Luma (@vesaluma) on

 

View this post on Instagram

 

Urime festa e Flamurit me te bukur ne botë🇦🇱🇦🇱🇦🇱

A post shared by Vjollca Haxhiu (@vjollcahaxhiuu) on

Më 28 nëntor 1912, Ismail Qemali dhe udhëheqësit e tjerë shqiptarë nga të gjitha vendbanimet shqiptare kishin ngritur flamurin në Vlorë, duke shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur.

Këtë ditë, Ismail Qemali ishte shpallur kryetar i Kuvendit dhe kryetar i parë i qeverisë së shtetit Shqiptar, shkruan rtv21.tv

Me aktin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, kryetari i Qeverisë së Përkohshme, Ismail Qemali kishte njoftuar gjashtë Fuqitë e Mëdha, Anglinë, Italinë, Austro-Hungarinë, Francën, Gjermaninë dhe Rusinë. Po ashtu, ata kishin njoftuar edhe shtetet ballkanike, Rumaninë, Malin e Zi, Serbinë, Bullgarinë, Greqinë e Turqinë, duke u kërkuar njohjen e pavarësisë, si rrjedhojë të natyrshme të vullnetit, të popullit shqiptar./21Media

Related image