Ushqimi i një diete të ekuilibruar të shëndetshme dhe ushqyese është provuar shkencërisht që të rrezatojë ndjenja pozitive, por mund të jetë e vështirë të mirëmbaheni kur keni pasur një ditë të keqe dhe doni të zhyteni në një kuti të nutellas.

Disa ushqime të thjeshta janë provuar të kthejnë disponimin dhe të ndihmojnë në humbjen e peshës.

Çokollata

Vetëm duke menduar për çokollatën bëhet një buzëqeshje në fytyrën tonë, por me siguri ju nuk mund të kënaqeni me këtë trajtim dhe akoma të humbni peshë dhe të jeni të lumtur?  Çokollata përmban shumë antioksidantë, duke përfshirë magnezin, i cili ndihmon në çlodhje. Pra, mos ngurroni të hani çokollatë të errët 2-3 herë në javë.

Kafja

Thonë se kafeja shpërndanë mjegullën e trurit, elementet brenda një filxhani të kafe mund ta mbajnë trupin tuaj në një nivel të lartë gjatë gjithë ditës, duke shkaktuar vendime të mëdha dhe një pamje të jashtme. Pije e përditshme është e njohur për rritjen e saj në dopamin dhe serotonin, të dyja kimikatet brenda trupit që mund t’ju lehtësojnë nga emocionet negative, përcjell rtv21.tv

Veza

Vezët janë një burim fantastik i proteinave që ndihmojnë në rindërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve pas një goditjeje të gjatë në palestër. Vezët gjithashtu përmbajnë vitaminë D, e cila luan një rol të rëndësishëm në mbajtjen e sistemit imunitar, duke ju parandaluar nga kollitjet, ftohjet dhe teshtitjet. Konsumimi i ushqimit të pasur me vitaminë D mund të ndihmojë në mënyrë dramatike në ruajtjen e mendimeve depresive, si dhe në ndihmën e humbjes së peshës./21Media