Përveç ushqimeve, rol të rëndësishëm luan edhe gjumi i mjaftueshëm

Përveç ushqimeve, rol të rëndësishëm luan edhe gjumi i mjaftueshëm

Gripi kur është i komplikuar mund të jetë kërcënues për jetën. Është veçanërisht e rëndësishme të bëni gjithçka që ju mund të mbani sistemin tuaj imunitar.

Një dietë e shëndetshme dhe mënyra e jetesës luajnë rol të madh në ruajtjen e imunitetit – ushqyesit e tillë si hekuri, zinku dhe seleni dhe flavonoide bimore janë thelbësorë për një sistem të fortë imunitar.

Ka katër gjëra në të ushqyerit, që mund të ju ndihmojnë:

Çaji

Çaji është ndër burimet më të pasura të flavonoideve antioksidues që rrisin sistemin imunitar. Një studim zbuloi se disa përbërës në çaj ndihmojnë sistemin imunitar për të kapërcyer pushtimin e baktereve, viruseve dhe kërpudhave. Zgjedhni çaj të zi, të gjelbër, pasi kanë më së shumti përfitime. Lëngu i ngrohtë pastron organet e frymëmarrjes dhe ndihmon në hidratim.

Erëzat

Bimët medicinale dhe erëzat janë disa nga burimet më të koncentruara me antioksidues dhe shumë nga këto bimë janë të njohura për të siguruar një sistem imunologjik. Shiko për më shumë mënyra për të shtuar bimëve dhe erëza natyrale në ushqimin tuaj të preferuar, si rigon, trumzë, majdanoz, piper, borzilok, xhenxhefil, kanellë, rozmarinë, karafil…

Boronica

Një studim ka treguar se boronicat kanë nivele të larta antioksiduese që luftojnë sëmundjen. Manaferrat e vogla përmbajnë quercetin, një flavonoid i cili vepron si agjent antihistaminik dhe antiinflamator dhe mund të mbrojë kundër sëmundjes së zemrës dhe kancerit.

Kosi

Vetëm një filxhan kos i pasur me kalcium siguron pothuajse 20% të kërkesave ditore për zinkun, i cili është një mineral esencial për një funksion të shëndetshëm imun. Filloni mëngjesin me një filxhan kos ose provoni disa nga kombinimet e shijshme me kos ose dezert. Nëse nuk ka kos, kefiri dhe qumështi i thartuar mund t’ju ndihmojnë.

Po ashtu, është e rëndësishme të kini parasysh se gjatë kohës sa jeni të prekur me grip duhet bëni gjumë të mjaftueshëm.