Në fillim ushtari u ankua për helmetën që ia shëtoi jetën

Në fillim ushtari u ankua për helmetën që ia shëtoi jetën

Një ushtar amerikan i cili u qëllua në kokë me një mitraloz në Afganistan, tani i është dhënë helmeta ushtarake që bllokoi plumbat dhe ia shpëtoi jetën.

Bryan McQueen ishte afër vdekjës për një fije floku në shtatorin e kaluar kur terroristët që paraqiteshin si oficerë të policisë afganë hapën zjarr me mitralozë. McQueen u godit në pjesën e prapme të kokës e cila e hodhi përpara dhe e bëri atë të rrinte i sheshtë në fytyrë. Babai i tre fëmijëve e krahasoi forcën me atë të një goditje të madhe në pjesën e pasme të kokës, transmeton rtv21.tv.

Plumbat krejtësisht e copëtuan materialin e jashtëm të helmetës së tij, por nuk arritën të depërtonin në fletët e metalit në predhën e pajisjes mbrojtëse. Ai pësoi një tronditje të vogël të gjakut për shkak të forcës, por mjekët thanë se nuk kishte dëmtime të përhershme. Ushtria ka ruajtur helmetën e McQueen që nga sulmi, kështu që studiuesit mund të ndihmojnë në zhvillimin e pajisjeve më të avancuara mbrojtëse. McQueen u ribashkua me përkrenaren të hënën në një ceremoni në Fort Belvoir në Virxhinia.

McQueen tha fillimisht se ai u ankua për helmetën për shkak të peshës së saj të rëndë.

“Para këtij incidenti, mendova se helmeta … ishte e rëndë dhe vështirë se do ta mbaja,” tha ai. “Unë u gabova shumë. Kjo helmetë funksionon dhe unë jam një testament i gjallë për të”, u shpreh ai tutje./21Media