Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan mori dozën e parë të vaksinës kundër koronavirusit. Erdogan do ta marrë dozen dytë brenda 28 ditëve.

Vaksinimi i tij u bë në Sptialin e Ankarasë.

Duke bërë një deklaratë për shtypin në dalje të Spitalit presidenti tha se inkurajon udhëheqsit politike e deputetët që të shtyejnë përpara këtë process.

“Unë bëra. Unë thashë, “Do ta marr vaksinën një. Në Turqi aktualisht ka tejkaluar 300 mijë porosi për vaksinë.

Pasi u dha Miratimi i Përdorimit Emergjent, vaksina e parë iu dha dje Ministrit të Shëndetësisë Fahrettin Koca dhe anëtarët e Komitetit Shkencor të Koronavirusit të Ministrisë së Shëndetit në Spitalin e Qytetit të Ankarasë.

Erdogan lajmin për marrjen e vaksinëns e ndau edhe me ndjekësit në rrjetet sociale.

Deri më tani, 254 mijë punonjës shëndetësorë kanë marrë dozën e parë të vaksinimit brenda programit tonë të suksesshëm të vaksinimit në vazhdim. Edhe unë u vaksinova duke u bashkuar me ta. Shpresojmë që së shpejti të vaksinojmë të gjithë qytetarët tanë. Paçi fat me të.”, shkroi ai në Facebook./21Media