Ju prezantojmë varret që vizitohen nga miliona njerëz çdo vit

Ju prezantojmë varret që vizitohen nga miliona njerëz çdo vit

Vizita në varreza nuk është kurrë diçka e bukur dhe nuk mund ta quash vendin ku prehen të vdekurit si atraksion turistik, por ka disa varre që vërtetë tërheqin vëmendjen e miliona turisteve anekënd botës.

1. Taj Mahal në Indi 

Ky mauzole prej mermeri të bardhë u ndërtua në vitet 1632 deri në vitin 1653, me urdhër të perandorit Mughal Shah Jahan për gruan e tij. Taj Mahal është i njohur për kupolën e tij spektakolare 35 metra të gjatë, e gjitha në mermer, ndërtuar mbi varrin e saj. Taj Mahal është monumenti më i famshëm në Indi dhe është pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1983, shkruan rtv21.tv

2. Piramida e Madhe e Gizës në Egjipt

Është e vështirë të besohet se një strukturë e tillë masive është thjesht një mauzole, por Piramida e Madhe e Gizës është ndërtuar si varr për Faraonin Khuf. Kjo është piramida më e famshme në botë, më e vjetra dhe më e madhja midis 3 piramidave të Gizës dhe është gjithashtu struktura më e vjetër dhe e vetmja e Shtatë mrekullive të botës së lashtë. Piramida e Madhe u ndërtua rreth vitit 2560 – 2540 para Krishtit, me një lartësi 146.5 metra. Piramidat e Gizës janë renditur si një vend i trashëgimisë kulturore botërore.

3. Mauzoleumi i Leninit në Moskë 

I vendosur në Sheshin e Kuq të Moskës, pranë Katedrales së Kremlinit dhe Shën Vasilit, varri i Leninit mban trupin e balsamosur të Vladimir Leninit. Trupi i balsamuar ka qenë i shfaqur publikisht që pas vdekjes së Leninit në vitin 1924. Sarkofagu mbahet në një temperaturë prej 16 ° C dhe në një lagështi prej 80% – 90%. Përveç ruajtjes së përditshme ai hiqet çdo 18 muaj për t’iu nënshtruar një banjë kimike.

4. Castel Sant’Angelo në Romë

Kjo kështjellë mbresëlënëse në lumin Tiber u hartua nga Perandori Hadrian për t’u përdorur si mauzole për veten dhe familjen e tij. Hiri i tij u vendos këtu pas vdekjes së tij, po ashtu edhe ai i bashkëshortes dhe djalit të tij. Mbetjet e perandorëve të mëvonshëm u vendosën gjithashtu këtu. Ndërtesa u përdor më vonë nga papët si një fortesë dhe kështjellë dhe tani është një muze. Kështjella ishte dikur ndërtesa më e lartë në Romë dhe sot ajo ende ngrihet mbi qytet me pamje të bukur dhe konsiderohet të jetë një nga atraksionet kryesore të Romës.

5. Varri i Jezusit, Kisha e Varrit të Shenjtë nëJeruzalem

E ashtuquajtura Bazilika e Varrit të Shenjtë, ose Kisha e Ringjalljes, kjo kishë me famë botërore ndodhet brenda lagjes së krishterë të qytetit të vjetër të Jeruzalemit. Vendi ndodhet në Kodrën e Kalvarit (Golgotha) ku Jezusi besohet të jetë kryqëzuar. Kisha përmban Varrin – që besohet të jetë varri i Jezusit. Për shumë të krishterë vendi është vendi më i rëndësishëm i pelegrinazhit që para shekullit të 4-të.

6. Varri i Kirit  në Iran

Kiri i Madh ishte themeluesi dhe sundimtari i Perandorisë së madhe Perse në shekullin VI para Krishtit. Varri që gjendet vetëm jashtë Pasargadae, kryeqyteti i lashtë i Persisë, besohet të jetë varri i tij. Vendi u vizitua nga Aleksandri i Madh në fund të shekullit të 4-të, B.C, dhe thuhet se Aleksandri i Madh ishte i bindur se kishte gjetur varrin e Kirit. Sipas këtyre përshkrimeve, brenda mauzoleut gëlqerorë që shohim sot ka pasur një sarkofag ari, por përmbajtja ndoshta është vjedhur shumë kohë më parë.

7. Shah-i-Zinda në Uzbekistan

Shah-i-Zinda ose “Mbreti i gjallë” është një kompleks i famshëm i tre grupe strukturash. Disa nga këto struktura datojnë në shekujt e 11-të dhe të 12-të, ndërsa të tjera janë nga një periudhë e mëvonshme në shekullin e 14-të apo të 15-të. Kompleksi përfshin mauzole të Kusam ibn Abbasit, kushëririt të profetit Muhamed.

8. Varri i Jahangir në Pakistan

Varri mbresëlënës i Jahangir është mauzoleja e ndërtuar për perandorin Mughal Jahangir që sundoi perandorinë nga 1605 deri në vitin 1627. Ky mauzole i famshëm u ndërtua nga djali i tij dhjetë vjet pas vdekjes së babait të tij. Struktura qëndron në mes të një kopshti dhe ka katër minare të larta prej 30 metrash. Brenda mauzoleut qëndron sarkofagu i ngritur i bërë prej mermeri të bardhë dhe zbukuruar bukur./21Media