Aktori veteran i Bollywood-it, Rishi Kapoor i njohur për rolet e tij romantike ka vdekur në moshën 67 vjeç.

Ai ishte pjesë e dinastisë së aktrimit Kapoor e cila ka mbizotëruar gjatë në industrinë e filmave hindi.

Aktori bëri një spërkatje të madhe në 1973 me rolin e tij të parë drejtues në Bobby – një histori dashurie adoleshente, transmeton rtv21.tv.

Ai luajti epërsinë romantike në dhjetëra filma për mbi dy dekada, pas së cilës ai bëri një tranzicion të suksesshëm në rolet e personazheve.

Rishi Kapoor debutoi si aktor për fëmijë në vitin 1970 në filmin e babait të tij Raj Kapoor, Mera Naam Joker.

Vdekja e tij vjen një ditë pas vdekjes së aktorit në Bollywood, Irrfan Khan.

Kapoor u diagnostikua me kancer në vitin 2018 dhe u kthye në Indi shtatorin e kaluar pas një trajtimi një vjeçar në New York.

Ai u dërgua në spital të mërkurën në mëngjes pasi u ankua për vështirësi në frymëmarrje, tha vëllai i tij Randhir Kapoor për “Press Trust of India”./21Media