Ai projektoi edhe shumë ndërtesa të famshme botërore

Ai projektoi edhe shumë ndërtesa të famshme botërore

I M Pei, arkitekti prapa ndërtesave duke përfshirë piramidën e qelqit jashtë Luvrit në Paris, ka vdekur në moshën 102 vjeçare.

Projektimet e Pei-it janë të njohura për theksin e tyre në gjeometrinë precize, sipërfaqet e rrafshta dhe drita natyrore.

Ai vazhdoi të punonte mirë edhe në pleqëri, duke krijuar një nga kryeveprat e tij më të famshme – Muzeun e Artit Islamik në Doha, Katar – në vitet e 80-ta.

Një artist pragmatik

Ieoh Ming Pei lindi në Guangzhou në vitin 1917 dhe u zhvendos në SHBA në moshën 18 vjeç për të studiuar në Pensilvani, MIT dhe Harvard.

Ai punoi si shkencëtar kërkimor për qeverinë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe vazhdoi punën si arkitekt, duke themeluar firmën e tij në vitin 1955.

Një nga arkitektët më produktiv të shekullit të 20-të, ai ka projektuar ndërtesa komunale, hotele, shkolla dhe struktura të tjera në të gjithë Amerikën e Veriut, Azi dhe Evropë, përcjell rtv21.tv.

Stili i tij u përshkrua si modernist me tema kubiste dhe u ndikua nga dashuria e tij për arkitekturën islamike. Materialet e tij të favorshme të ndërtimit ishin qelqi dhe çeliku, me një kombinim të betonit.

Pei shkaktoi polemika për piramidën e tij në Muzeun e Luvrit. Struktura e xhamit, e përfunduar më 1989, është një nga monumentet më të famshme të Parisit.

Puna tjetër e tij përfshin Dallas City Hall dhe Muzeun Miho të Japonisë.

“Unë besoj se arkitektura është një art pragmatik. Për t’u artë duhet të ndërtohet mbi bazën e domosdoshmërisë”, pat deklaruar ai.

Ai fitoi çmime dhe shpërblime të ndryshme për projektet e tij, duke përfshirë medaljen e artë AIA, Imperial Praemium për Arkitekturë.

Në vitin 1983 Pei iu dha çmimi prestigjioz Pritzker. Juria tha se ai “i ka dhënë këtij shekulli disa nga hapësirat më të bukura të brendshme dhe format e jashtme”.

Ai ka përdorur paratë e tij prej 100 mijë dollarësh për të filluar një fond bursash për studentët kinezë për të studiuar arkitekturën në Amerikë./21Media