Gilberto vdiq në shtëpinë e tij në Rio de Janeiro

Gilberto vdiq në shtëpinë e tij në Rio de Janeiro

Joao Gilberto ka vdekur në moshën 88 vjeçare. ‘Babai i bossa nova’ vdiq pasditen e së shtunës në shtëpinë e tij në Rio de Janeiro.

Inçizimet e para të stilit Bosa Nova, Gilberto i realizoi ne vitin 1959 ku me këngën “Chega de Saudade” arriti famen e tij brenda dhe jashtë Brazilit.

Stili brazilian i muzikes Bosa Nova (Stil i ri apo fryme e re) fillet i ka në vitet e 50-ta. /21Media