Johnny Bush, një gjigant në muzikën country Texas, vdiq të premten në moshën 85 vjeç.

Sipas një postimi në faqen e tij në Facebook, Bush vdiq i rrethuar nga familja dhe miqtë në San Antonio, përcjell portali rtv21.tv

“Texas Country Music Hall of Famer, legjenda e Country Music, me nofkën Country Caruso, një mik për të gjithë në biznesin e muzikës, një mik për të gjithë adhuruesit e tij, Johnny Bush ndërroi jetë këtë pasdite i rrethuar nga familja e tij dhe disa nga miqtë e tij më të ngushtë. Ju lutemi mbani familjen Bush në zemrën dhe lutjet tuaja. Një njeri xhevahir kemi humbur. ”

Bush, i cili u bë i njohur si “Country Caruso”, lindi në Hjuston në 1935. Sipas faqes së tij në internet, ai nuk kishte lindur me emrin ‘Johnny Bush’. Emri i tij i vërtetë ishte Johnny Bush Shinn III, por një spiker televiziv e përzieu emrin e tij. Kur ai shkoi të merrte kartën e tij të unionit të nesërmen, me sa duket ajo ishte shtypur tashmë me emrin Johnny Bush. Ai mori kartën e tij, dhe emri ngeci.

Bush shkroi dhe interpretoi këngën “Whisky River”, e cila u bë edhe më e famshme nga ikona e vendit Willie Nelson.

Sipas faqes së tij të internetit, Bush u rrit i varfër në Kopshtet Kashmere të Hjustonit. Ai hyri në skenën muzikore në honky-tonks në Hjuston dhe San Antonio./21Media