Edhe një mjek në Kosovë ka vdekur si pasojë e Covid-19.

Bëhet fjalë për Lulzim Kolgjerajn, doktorin nga Prizreni që ka shërbyer në shëndetësinë primare në QMF në këtë komunë.

Lajmin për vdekjen e tij e ka dhënë kreu i komunës, Mytaher Haskuka.

“Pas tri javë hospitalizimi në QKUK, sot betejën ndaj koronavirusit ka humbur një profesionist i dalluar mjekësor, doktor Lulzim Kolgjeraj. Dr. Kolgjeraj i ka shërbyer shëndetësisë primare në Prizren për rreth tri dekada dhe ka qenë specialist i mjekësisë familjare në QMF në Gjonaj. Kjo është një humbje e madhe jo vetëm për familjen, por edhe për gjithë komunitetin shëndetësor. Në emrin tim personal dhe në emër të qytetarëve të Komunës së Prizrenit, shpreh ngushëllimet e mia më të sinqerta për familjen Kolgjeraj dhe kolegët e tij. Zoti jua lehtësoftë dhimbjen!”, ka shkruar Haskuka.

Gjatë pandemisë në Kosovë kanë vdekur edhe tre mjekë si pasojë e Covid-19. /21Media