Fituesi i Kupës së Botës në Itali në vitin 1982, Paolo Rossi ka vdekur në moshën 64 vjeç.

Lajmin e për vdekjen e Paolo Rossit e ka bërë të ditur familja e tij.

Rossi u bë një emër i famshëm pasi udhëhoqi Azzurrin drejt fitores në turneun në Spanjë, duke përfunduar si golashënuesi më i mirë dhe duke u shpallur lojtari më i mirë, transmeton rtv21.tv.

Në nivelin e klubit ai së pari u bë i njohur si një shënues i dobishëm për Vicenza, duke fituar një lëvizje në Juventus dhe më vonë duke luajtur për AC Milan.

Mediat italiane raportojnë se Rossi kishte qenë i sëmurë për një kohë të gjatë.

Gruaja e Rossi, Federica Cappelletti postoi një fotografi së bashku me fjalët “Per semper” (“përgjithmonë”). Megjithatë, ajo nuk bëri të ditur shkakun e vdekjes së tij.

Rossi shënoi 20 gola në 48 paraqitje për ekipin kombëtar italian, dhe më shumë se 100 gola të Serisë A gjatë periudhave me Vicenza, Perugia, Juventus, Milan dhe Verona.

Pas shfaqjeve të tij në Kupën e Botës në vitin 1982, atij iu dha Topi i Artë.

Pasi u tërhoq nga futbolli në fund të viteve 1980, Rossi punoi si një ekspert për Sky, Mediaset dhe Rai./21Media