Prezantuesi veteran amerikan, Regis Philbin ka vdekur të premten në moshën 88 vjeçare.

Lajmin për vdekjen e legjendës amerikane e ka bërë të ditur familja e tij përmes një deklarate për media, transmeton rtv21.tv.

Regjisori, aktori dhe prezantuesi i emisionit show filloi punën në TV në mesin e viteve 50, dhe u bë e famshme me shoë-nacional kombëtar “Live! with Regis”, së pari me Kathie Lee Gifford, pastaj Kelly Ripa.

Ai njoftoi në vitin 2011 se po tërhiqej nga emisioni i javës, pasi ai e kishte punuar për të për më shumë se 25 vjet.

Philbin udhëheqi gjithashtu versionin amerikan të “Kush do të bëhet milioner?”.

Presidenti amerikan, Donald Trump ngushëlloi familjen e tij, duke e quajtur atë “një nga më të mëdhenjtë”.

Regis Philbin u nderua shumë herë në karrierën e tij, duke marrë tre çmime Emmy dhe një arritje gjatë gjithë jetës./21Media