Vdiq ish-presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano

Ish-presidenti italian për dy mandate Giorgio Napolitano, një nga figurat më të respektuara politike të Italisë, ka vdekur në një klinikë të Romës në moshën 98-vjeçare, thanë burimet. Gjendja e tij prej disa kohësh ishte kritike, raporton ANSA.

I lindur në Napoli më 29 qershor 1925, Napolitano shërbeu si presidenti i 11-të i Republikës Italiane nga 2006 deri në 2015 dhe ishte kreu i parë i shtetit që u zgjodh për një mandat të dytë në 2013, si dhe ishte i pari i vendit pas president komunist.

Një ish militant dhe më pas udhëheqës i krahut reformist të Partisë Komuniste Italiane (PCI) deri në themelimin e Partisë Demokratike të së Majtës (PDS) në 1991, si ministër i brendshëm në qeverinë e qendrës së majtë të Romano Prodit 1996-1998 ai i dha emrin e tij ligjit të parë gjithëpërfshirës të imigracionit të Italisë, të ashtuquajturit ‘Turco-Napolitano’, në 1998, përcjell portai rtv21.tv

I diplomuar në drejtësi nga Universiteti i Napolit në 1947, Napolitano u zgjodh për herë të parë në Dhomën e Ulët në 1953 dhe vazhdoi të përfaqësonte zonën e tij e lindjes së Napolit pothuajse pa ndërprerje deri në vitin 1996.

Karriera e tij e gjatë politike e çoi edhe në Strasburg si anëtar i Parlamentit Evropian nga 1989 deri në 1992, përpara zgjedhjes së tij si Kryetar i Dhomës së Ulët të Italisë nga viti 1992 deri në 1994. Dominimi i tij në skenën politike në Itali – dhe veçanërisht një rol kyç në lindja e urgjencës së qeverisë së udhëhequr nga Mario Monti në mes të një krize borxhi sovran në 2011 – i dha atij pseudonimin Mbreti George.
Kjo nuk ishte e dashur për shumë nga e djathta, të cilët thanë se ai ndihmoi në përfundimin e qeverisë përfundimtare të Silvio Berlusconit, gjoja duke bashkëpunuar me autoritetet evropiane.

Ai kryesonte rregullisht sondazhet e politikanëve më të njohur të Italisë.

Në vitin 2005 Napolitano u emërua senator i përjetshëm nga Presidenti i atëhershëm i Republikës, Carlo Azeglio Ciampi, paraardhësi i tij si kreu i shtetit dhe garantues i kushtetutës antifashiste të Italisë pas luftës. Një anglofil i përjetshëm, Napolitano fliste rrjedhshëm anglisht dhe dha leksione në disa universitete amerikane në fund të viteve 1970.Gjatë qëndrimit të tij të gjatë në PCI, ai shpesh ndahej nga ortodoksia partiake dhe kritikoi Bashkimin Sovjetik, veçanërisht për pushtimin e tij të Afganistanit në vitin 1980. (ANSA)./21Media

Back to top button