Ish-menaxheri i Liverpoolit, Aston Villsa dhe Francës, Gerard Houllier ka vdekur në moshën 73 vjeçare, raportojnë mediat në Francë.

“RMC Sport” konfirmoi lajmin e trishtueshëm të vdekjes së Houllier pas një karriere të shkëlqyeshme në futboll.

Houllier ishte një nga figurat më të mira në historinë e fundit të futbollit francez, dhe kishte një karrierë të suksesshme në krye të Liverpoolit midis viteve 1998 dhe 2004.

Francezi i ka drejtuar “The Reds” drejt një fitore të tripletës kur ata fituan Kupën FA, Kupën e Ligës dhe Kupën UEFA në sezonin 2000/01, duke zgjedhur statusin e legjendës në “Anfield Road”.

Houllier gjithashtu ka drejtuar edhe Aston Villan dhe ka fituar respekt në vendlindjen e tij, Francë me gjigantët e Ligue 1, Lyonin.