Këngëtari i njohur indian SP Balasubrahmanyam, një mbajtës rekord botëror Guinness për më shumë se 40,000 këngët e tij, ka vdekur në moshën 74 vjeç.

Nga hitet romantike te pista popullore të vallëzimit, ai këndoi disa nga numrat më të njohur të kinemasë indiane, duke përfshirë 16 gjuhë.

Balasubrahmanyam vdiq të premten pasi kaloi ditë në kujdesin intensiv pas një diagnoze Covid-19.

Homazhet kanë vërshuar në mediat sociale nga të famshëm dhe tifozë.

Balasubrahmanyam u shtrua për herë të parë në spital në qytetin jugor të Chennai (ish Madras) në fillim të gushtit kur ai doli pozitiv për Covid-19. Ai doli negativ në fillim të shtatorit, por vazhdoi të merrte trajtim. Spitali ku ai po trajtohej tha në një deklaratë se ai vdiq nga një arrest kardio-respirator.

SPB, siç ishte i njohur gjerësisht, filloi karrierën e tij në kinemanë Tamil dhe Telugu në Indinë jugore – dhe u bë këngëtari i parë crossover që fitoi sukses në Bollyëood.

Lajmi për vdekjen e tij shpërtheu, mediat sociale u përmbytën me ngushëllime dhe kujtime ndërsa njerëzit kujtonin disa nga këngët e tyre të preferuara të kënduara prej tij.

Ai ishte një “këngëtar” legjendar – domethënë, zëri i tij ishte para-regjistruar për t’u përdorur në filma në të cilët aktorët do të sinkronizoheshin me këngë. Ai këndoi për kompozitorët më të mirë të kohës së tij, duke përfshirë AR Rahman dhe Ilaiyaraaja.

Filmi i tij i rëndësishëm në Bollywood erdhi në 1981 kur ai këndoi për Ek Duuje Ke Liye (Ne jemi bërë për njëri-tjetrin), një tragjedi romantike që ishte një nga hitet më të mëdha të vitit.

Ai u përshëndet si një sensacion i të kënduarit pavarësisht theksit të tij të shënuar në jug dhe u bë ‘zëri i këndimit’ për super yjet e Bollyëood-it si Salman Khan.

Lindur në 1946 në një familje të klasës së mesme nga Nellore në Andhra Pradesh, Balasubrahmanyam theu shumë norma shoqërore pavarësisht edukimit të tij tradicional.

Edhe pse babai i tij ishte një këngëtar devocional, Balasubrahmanyam nuk kaloi nëpër ashpërsitë e të mësuarit të muzikës klasike, e cila ishte një normë në shumicën e shtëpive.

Në vend të kësaj, ai u transferua në qytetin e madh të Madras (tani quhet Chennai) si i ri dhe krijoi një bandë me miqtë e tij. Ai përfshinte Ilaiyaraaja, i cili do të bëhej një kompozitor i vlerësuar i muzikës, si kitarist dhe të tjerët që luanin harmonikë dhe goditje.

Balasubrahmanyam u tërhoq nga studimet e inxhinierisë në kolegj për të marrë me këngën pasi talenti i tij u zbulua një konkurs muzikor nga kompozitorët lokalë të muzikës së filmit.

“Unë planifikoja të isha një inxhinier. Pastaj muzika ktheu rrjedhën e jetës sime. E kuptova që të mos planifikoja dhe t’i linja gjërat të luanin për mua,” tha ai në një intervistë.

Përparimi i parë i madh i Balasubrahmanyam në filmat jugorë erdhi kur ai këndoi për super yllin tamil MG Ramachandran në një film të 1969 Adimai Penn.

“Këndimi për një super yll si ai ndryshoi mënyrën se si bota e filmit Tamil më shikonte mua,” i tha ai një intervistuesi një herë.

Puna në katër industri të filmit në gjuhën jugore indiane e mbajti Balasubrahmanyam të zënë gjatë viteve 1970 deri në fund të dekadës së fundit. Ai u bë këngëtari më i paguar në Indinë jugore.

Balasubrahmanyam kërceu nga një studio muzikore në tjetrën, duke regjistruar deri në tre këngë të reja çdo ditë për më shumë se dy dekada.

Në kulmin e popullaritetit të tij ai kaloi një herë 17 orë në një ditë të vetme duke regjistruar këngë për kompozitorë të ndryshëm.

Në 1981, Balasubrahmanyam krijoi një rekord duke regjistruar 21 këngë të reja në gjuhën Kanada nga mëngjesi deri në mbrëmje për një kompozitor të muzikës film.

Kur Bollyëood kërkonte punë prej tij, ai fluturonte për në Mumbai, regjistronte këngë hindike për filma dhe kthehej në Chennai në mbrëmje.

Në vitin 1992, ai regjistroi disa numra të paharrueshëm romantikë për kompozitorin fitues të Oskarit AR Rahman për hitin e filmit, Roja.

Zëri i tij i gjithanshëm iu dha këngëve romantike dhe klasike. Ai ishte gjithashtu një jodeller i shkëlqyeshëm dhe këndonte këngë vallëzimi bouncy.

“Balasubrahmanyam është një fenomen. Ai ka një zë të shkëlqyeshëm i cili gjithmonë këndon i vërtetë. Ai ka një vetëdije të thellë dhe një ndjesi themelore për estetikën e muzikës së filmit. Shtimi i gjithë kësaj është një entuziazëm i tërbuar; një respekt për artin, i cili është profesioni i tij , dhe një mendje të hapur”, tha një herë kritiku VAK Ranga Rao.

Në kulmin e famës së Balasubrahmanyam, letrat e dashurisë, të shkruara me gjak nga adhuruesit e tij, do të mbushnin kutinë e postës.

Muzikantët indianë zakonisht nuk pinë duhan sepse besojnë se kjo ua shkatërron zërat e kënduar; dhe shumë këngëtarë profesionistë thonë se nuk pinë ujë të ftohtë ose nuk hanë akullore.

Por Balasubrahmanyam kurrë nuk i fshehu zakonet e tij të pirjes së duhanit ose dashurinë e tij për një pije të ftohtë. Kur ai kërkoi një pije freskuese të ftohtë para se të lëvizte në kabinën e regjistrimit, kjo do të shkaktonte shumë trazira në studio.

“Unë dua të ndaloj së kënduari ditën kur ndiej se nuk mundem,” i tha ai një intervistuesi një herë.

Balasubrahmanyam mori dy çmime kryesore në Indi, Padma Shri në 2001 dhe Padma Bhushan në 2011./21Media