Helen Reddy, këngëtarja australiane pas himnit feminist, “I Am Woman” ka vdekur në moshën 78 vjeç.

Reddy vdiq të martën në Los Angeles, tha familja e saj në një deklaratë në Facebook.

Fëmijët e saj Traci Donat dhe Jordan Sommers e përshkruan atë si një “nënë të mrekullueshme, gjyshe dhe një grua e guximshme”

“Zemrat tona janë thyer. Por ne ngushëllohemi në dijeninë që zëri i saj do të jetojë përgjithmonë”.

Reddy, e cila kishte sëmundjen Addison dhe u diagnostikua me Demencë në 2015, kaloi vitet e fundit të jetës së saj në një shtëpi të kujdesit të famshëm në Los Angeles, përcjell portali rtv21.tv

Ajo kishte një varg hit-pop-rock në vitet 1970, por njihet më shumë për himnin e vitit 1972 “I Am Woman” – e cila u bë e spikatur në lëvizjen çlirimtare të grave.

Një hit i fjetur, vazhdoi të shiste miliona kopje në të gjithë botën, duke e bërë Reddy artisten më të shitur në botë për dy vjet me radhë.

Gjatë mbledhjes së Çmimit Grammy për vokalisten më të mirë femër në vitin 1973, Reddy falënderoi shumë “Zotin sepse ajo bën gjithçka të mundur”.

Suksesi i bërë vetë

Lindur në Melburn në 1941, Reddy u rrit në një familje të showbiz-it me prindër aktorë dhe performoi rregullisht si fëmijë.

Pasi fitoi një konkurs talentesh në Australi, bileta e saj e çmimit e çoi në New York City në vitet 1960, ku ajo bëri audicion për një kontratë regjistrimi.

Kjo mundësi ra, por sopranoja vendosi të qëndrojë në SHBA, duke nënshkruar më vonë me Capitol Records.

Hiti i saj i parë, I Don’t Know How to Love Him, u pasua nga një sërë të tjerë duke përfshirë Crazy Love, Delta Dawn dhe Angie Baby.

Por ishte hiti i saj i dytë, I Am Woman, që e katapultoi atë në famë ndërkombëtare dhe u bë një këngë përcaktuese për një brez të grave.

Reddy tha se i kishte shkruar tekstet – me linja të tilla si “Unë jam grua, më dëgjo të ulërij” dhe “Unë jam e fortë, unë jam e pathyeshme, unë jam grua” – pasi u përpoq të gjente këngë të tjera që reflektonin krenarinë e saj për të qenë një grua .

Këngëtarja ‘hapi rrugën’

Midis atyre për të nderuar të mërkurën ishte Unjoo Moon, i cili drejtoi një biopik në lidhje me Reddy – me titull “I Am Woman” – i cili u botua në fillim të këtij viti.

“Ajo hapi rrugën për kaq shumë dhe lirikat që ajo shkroi për “I Am Woman” ndryshoi jetën time përgjithmonë siç kanë bërë për kaq shumë njerëz të tjerë dhe do të vazhdojnë të bëjnë për brezat që do të vijnë”,  tha Moon.

Aktorja Jamie Lee Curtis ndau një klip të Reddy duke kënduar himnin e saj në një protestë të Marsit të Grave në Los Anxhelos në 2017, pjesë e tubimeve globale që drejtuan zemërimin ndaj Presidentit të SHBA Donald Trump.

“Nderi i jetës sime. Duke prezantuar Helenën në Marshimin e Grave”, shkroi ajo, duke shtuar: “Lexoni tekstet e këngës”.

Aktorët e tjerë Jane Lynch dhe Patricia Arquette dhe grupi i këngëve të viteve 1970 The Pointer Sisters gjithashtu postuan homazhe.

Në kulmin e famës së saj, Reddy bëri një turne ndërkombëtar dhe ishte një e ftuar e rregullt në shfaqjet e vitrinave të Hollywood.

Ajo organizoi një sezon të Helen Reddy Show në NBC TV në 1973, dhe një vit më vonë u dha një yll në Hollywood Walk of Fame.

Më vonë në karrierën e saj ajo gjithashtu paraqiti në një pjesë të vogël të filmave dhe muzikalëve skenikë./21Media