Lenov vdiq në moshën 85 vjeç

Lenov vdiq në moshën 85 vjeç

Kozmonauti Sovjetik Alexei Leonov, i cili u bë personi i parë në histori eci në hapësirë ​​në 1965, vdiq sot në moshën 85 vjeç.

Në një anije kozmike nga një kabllo 4.8m (16ft), rusët notuan sipër Tokës për 12 minuta.

“Ju thjesht nuk mund ta kuptoni. Vetëm atje mund të ndjeheni madhështinë – madhësinë e madhe të gjithçka që na rrethon,” i tha Leonov BBC-së në 2014-ën.

Por udhëtimi gati sa përfundoi në fatkeqësi ndërsa hapësira e tij u rrit dhe ai u përpoq të kthehej në anije kozmike, përcjell rtv21.tv.

Në një kohë kur SH.B.A. dhe BRSS po bënin zhurmë për epërsi në hapësirë, misioni i Leonovit u vlerësua si një triumf në shtëpi.

Por ambiciet e Leonovit nuk u ndalën në. Ai vazhdoi të bëhet komandanti i Soyuz-Apollo, misioni i parë ndonjëherë i përbashkët i SHBA-Sovjetik në 1975.

Leonov vdiq në spitalin Burdenko të Moskës pas një sëmundjeje të gjatë, konfirmoi ndihmësi i tij.

Kozmonauti rus Oleg Kononenko tha se vdekja e Leonov ishte një “humbje për të gjithë planetin”, ndërsa Presidenti Vladimir Putin tha se ai admironte guximin e astronautit./21Media