Personi më i vjetër në Britani ka vdekur në moshën 112 vjeç. Joan Hocquard u lind më 29 mars të vitit 1908.

Ajo vdiq në një shtëpi kujdesi në Dorset të shtunën, tha nipi i saj Paul Reynolds.

Reynolds tha se tezja e tij besonte se nuk kishte sekret për një jetë të gjatë dhe “shijoi gjalpë dhe krem dhe ajo u tall me idenë e dietës”, transmeton rtv21.tv.

Zonja Hocquard e kaloi jetën e saj të hershme në Kenia, ku babai i saj ishte një oficer kolonial britanik.

Ajo shkoi në shkollë me konvikt në Sussex dhe më vonë punoi si kuzhiniere në një hotel në Gjenevë.

Ajo u martua me Gilbert Hocquard, i cili ndau dashurinë e saj për lundrim dhe udhëtime. Kur ai vdiq në 1981, ajo u zhvendos në Lilliput, afër Poole.

“Ajo gjithmonë ka pasur një frymë të pavarur dhe në 100 vjetorin e saj ajo refuzoi një kartë nga Mbretëresha sepse nuk donte që njerëzit të dinin sa vjeç ishte”, tha Reynolds për Bournemouth Echo në gusht.

Hocquard u filmua mars ndërsa festonte 112 vjetorin e lindjes./21Media