Klinika Infektive në QKUK ka bërë të ditur se sot në Mjekimin Intensiv të kësaj klinike ka vdekur pacientja me inicialet N. D. (1946) nga Komuna e Rahovecit.

Ajo ishte pranuar në Klinikën Infektive më 5 qershor dhe përveç infeksionit me Covid -19 kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese.

Në Klinikën Infektive sot janë të hospitalizuar 58 pacientë, prej tyre të sëmurë me Covid-19 janë gjithsej 53 pacientë.

“Nga 53 pacientët e infektuar me Covid-19, 33 raste janë në gjendje stabile, 20 pacientë janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive, prej të cilëve një rast në gjendje të rëndë është duke u trajtuar në Repartin e Mjekimit Intensiv të Klinikës Infektive”, thuhet në njoftimin e Infektiivës.

Në pritje të rezultateve janë tre pacientë, ndërsa një pacient i cili rezultoi negativ në testimet e fundit për Covid- 19 vazhdon trajtimin në klinikë.

Sot lirohet nga klinika një paciente e shëruar nga infeksioni me Covid- 19.

Ndryshe, deri sot në Kosovë janë regjistruar gjithsej 34 raste me vdekje./21Media