Dilys Price, nga Cardiff, që u bë parashutistja më e vjetër në botë ka vdekur në moshën 88 vjeçare.

Ajo ishte frikësuar nga lartësitë kur bëri kërcimin e saj të parë në të pesëdhjetat. Por, ajo vazhdoi qindra kërcime me parashutë në të gjithë botën dhe hyri në librin e Rekordeve Botëror të Guinness si gruaja më e vjetër që bëri një kërcim me parashutë, transmeton rtv21.tv.

 

Që kur u mor me këtë sport, ajo realizoi mbi 1,139 kërcime solo në të gjithë botën, transmeton rtv21.tv.

Ajo nuk ishte një parashutiste e zakonshme, me një sfond në dramë dhe vallëzim, ajo ishte e specializuar në akrobaci në ajër dhe stil të lirë.

Në moshën 86 vjeçare ajo shiti parashutën e saj, por vazhdoi të bënte një parashutë së bashku me ish-yllin e regbit të Uellsit, Gareth Thomas.

Në vitin 2018, ajo u përfshi në një listë të 100 grave që kanë ndikuar në jetën Uellsiane.

Në vitin 2018, zonja Price, tha se donte të frymëzonte njerëzit e moshuar që të jenë aktivë./21Media