Ai u nda nga jeta në banesën e tij në Pragë

Ai u nda nga jeta në banesën e tij në Pragë

Vdiq në moshën 95 vjec regjisori i filmave vizatimor “Tomi & Xheri”, Gene Deitch.

Ilustratori, fitues i çmimit Oscar u nda nga jeta këtë të enjte në banesën e tij në Pragë.

Gene, emri i plotë i të cilit ishte Eugene Merrill Deitch, drejtoi 13 episode Tom dhe Jerry dhe disa nga seriali Popeye.

Gene punoi si një hartues i Aviacionit të Amerikës së Veriut. Pasi u shkarkua për shkaqe mjekësore, ai më u vendos në Pragë nga viti 1959 dhe karriera e tij u ndërpre.

Filmi i tij Munro fitoi çmimin Akademia për filmin më të mirë të shkurtër të animuar në 1960./21Media