Reperi Malik Abdul Basit, themelues i The Roots, ka vdekur, sipas një deklarate të postuar në llogarinë e e grupit të Twitter. Ai ishte 47 vjeç.

“Ne me keqardhje ju informojmë për vdekjen e vëllait tonë të dashur dhe anëtarit të Roots,” thuhet në deklaratë. Ai mund të mbahet mend për përkushtimin e ndaj Islamit dhe inovacionit si një nga MC-të më të talentuar të të gjitha kohërave. Ne kërkojmë që ju të lutemi të respektoni familjen e tij në kohën tonë të zisë.”

Shkaku i vdekjes nuk u bë i ditur, përcjell portali rtv21.tv

Basit, i cili interpretoi me emrin Malik B., ishte pjesë e grupit me bazë në Filadelfia nga fillimet e tij të hershme rreth vitit 1999.

Basit vazhdoi të prodhojë materiale solo dhe, disa vjet pas largimit të tij, u shfaq gjithashtu në disa këngë në albumet Roots./21Media