Veshjet e njohura që mund të jenë kërcënuese për shëndetin tuaj

Të gjithë duam të dukemi mirë, elegantë dhe pa mundim…Përveç kësaj, është e lehtë të përfshihesh në trendet e modës dhe bukurisë.

Por, është gjithashtu e rëndësishme të mendoni për atë që keni veshur nga një këndvështrim shëndetësor.

Me sa duket, ajo që veshim është po aq e rëndësishme sa ajo që ushqejmë trupin tonë.

Më poshtë, ju sjellim një listë të gjërave që duhet të shmangni kur blini garderobë.

Veshje të ngushta

5 veshje të njohura që mund të jenë kërcënuese për shëndetin tuaj

Shumë njerëz preferojnë të veshin veshje të ngushta. Megjithatë, duhet të jeni të vetëdijshëm për efektet e mundshme shëndetësore nëse besoni se veshja juaj – duke përfshirë fustanet, pantallonat, këmisha apo edhe të brendshmet – po ju bën të mos ndiheni rehat. Veshjet e ngushta mund të shkaktojnë një gjendje të quajtur meralgia paresthetica, e cila është bllokimi i nervit, duke rezultuar në siklet, thumbim dhe mpirje në anët e kofshëve.

Rroba të verdha

5 veshje të njohura që mund të jenë kërcënuese për shëndetin tuaj

Përveç faktit që e verdha është bërë super trend gjatë dy viteve të fundit, ajo gjithashtu simbolizon lumturinë, ngrohtësinë dhe rrezet e diellit. Fatkeqësisht, ngjyra e verdhë në veshje mund të përmbajë një kimikat të ndaluar prej kohësh. PCB11 është një formë e bifenilit të poliklorinuar (PCB) që mund të shkaktojë acarim të lëkurës, akne të rënda, kancer të mëlçisë, kancer të fshikëzës së tëmthit, kancer të traktit biliar, kancer të traktit gastrointestinal dhe kancer të trurit, shkruan Bright Side, pëcjell rtv21.tv

Xhinse të ngushta

5 veshje të njohura që mund të jenë kërcënuese për shëndetin tuaj

Xhinset e ngushta janë një zgjedhje e shkëlqyer e stilit, por ato gjithashtu mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj. Sipas një studimi të publikuar në vitin 2019, gratë që veshin shpesh xhinse të ngushta kanë më shumë gjasa të zhvillojnë vulvodininë, një gjendje kronike e karakterizuar nga dhimbje të jashtme gjenitale.

Mbathja e këpucëve pa çorape
5 Popular Clothing Items That Can Be Threatening to Your Health
Ka shumë tendenca që nxisin të ecni pa çorape, por është më mirë t’i përmbaheni traditës së vjetër për të mbathur gjithmonë çorape me këpucët tuaja. Si një pengesë midis këmbës dhe këpucës, ato thithin çdo djersë dhe i mbajnë këmbët të thata. Pa to, fërkimi midis këmbës dhe këpucëve mund të shkaktojë një gjendje të quajtur këmba e atletit, e cila është inflamacion bakterial i lëkurës i shkaktuar nga fërkimi ndaj sipërfaqeve të lagura./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button