Një vilë lundruese ekskluzive në Palm Beach të Sidneit është shkatërruar nga një zjarr.

Ekipet e zjarrfikësve u thirrën në vendin e ngjarjes rreth orës 2:20 pasdite të dielën ndërsa vila lundruese mori flakë.

Dy persona ishin në bordin e ankorimit kur u vu zjarri, të cilët shpëtuan pa u lënduar. Një zëdhënës i ekipit të zjarrfikësve tha se ata arritën të ‘vetë-evakuohen në mënyrë të sigurt’, transmeton rtv21.tv.

Zëdhënësi tha se shkaku i zjarrit është ende i panjohur, por ‘dukej të jetë aksidental’.

Disa ekuipazhe të zjarrfikësve janë në vendin e ngjarjes duke luftuar flakën, e cila është nën kontroll, ndërsa vila është shkatërruar. Policia dhe zyrtarët e ndihmës së shpejtë janë gjithashtu në vendin e ngjarjes.

Vila Palm Beach ishte një nga vilat më luksoze të pushimeve në Sidnei dhe është e arritshëm vetëm me anije ose aeroplan.

Ajo kishte me një dhomë gjumi dyshe, banjo, kuzhinë, varkë private për të eksploruar vijën bregdetare, një bodrum vere të pajisur me shampanjë dhe kuzhinier personal.

Një natë në vilë, e cila është 100 për qind me energji diellore, fillonte nga 1,450 dollarë.

Edhe pse vila ishte vetëm disa metra larg bregut, pronarët e saj thonë se ‘ndihet një milionë milje larg’.

Vila ishte një vendndodhje e rregullt e personave të famshëm./21Media