Rreth 18 banorë të shtëpive të kujdesit tani kanë vdekur nga koronavirusi pasi një babadimër i infektuar iu shkoi për vizitë në Belgjikë.

Gjatë asaj vizite u infektuan 121 banorë dhe 36 punonjës në shtëpinë e kujdesit Hemelrijck në Mol, Antwerp, në fillim të këtij muaji.

Fotografitë e burrit të veshur si babadimër u shfaqën para dy javësh dhe është fajësuar për rritjen e numrit të vdekjeve në shtëpi që prej asaj kohe, transmeton rtv21.tv.

Pesë banorë të tjerë të moshuar vdiqën gjatë pragut të Krishtlindjes dhe ditës së Krishtlindjes dhe të paktën një u trajtua me oksigjen.

Babai i Krishtlindjes u sëmur dhe doli pozitiv për Covid-19 tre ditë pasi ishte për vizitë duke bërë që zyrtarët shëndetësorë të fillojnë testimin në shtëpi.

Kryetari i bashkisë Mol Wim Caeyers u tha mediave lokale: ‘Ne po presim deri në dhjetë ditë të vështira. Ka qenë një ditë shumë e zezë për shtëpinë e kujdesit.

Por fotografitë e ngjarjes treguan se jo të gjithë banorët kishin maska dhe se babadimri dhe ndihmësit e tij nuk mbanin distancë.

Ai beson se ventilimi i dobët ka shumë të ngjarë të jetë shkaku dhe se matjet e CO2 duhet të merren nga zyrtarët lokalë të shëndetësisë.

Sidoqoftë, ai shtoi se vizita gjatë pandemisë ishte një ‘ide budallaqe’.

Belgjika regjistroi 2,342 raste të reja me koronavirus në ditën e Krishtlindjes, me 51 që vdiqën./21Media