Vjollca Buqaj lanson “Gurbeti”

Vjollca Buqaj lanson “Gurbeti”

Te ne vera njihet si e gurbetëqarëve, pasi që ata vijnë t’i kalojnë pushimet në vendin e tyre të lindjes, Kosovë.

Janë kënduar shumë këngë për bashkatdhetarët tanë që jetojnë nëpër botë, përmes së cilave rrëfet malli e jeta e tyre jashtë familjes, shkruan rtv21.tv.

E sot një këngë të tillë ka publikuar edhe këngëtarja e njohur e muzikës popullore, Vjollca Haxhiu.

Balada e titullohet “Gurbeti”, dhe vjen me një tekst të ndjeshëm nga Ilir Berani, i cili është përkujdesur edhe për muzikën. Kurse orkestrimin e ka bërë Miti Gecaj.

Kënga është e vizuealizuar edhe me videoklip./21Media