Një 37-vjeçar i cili dyshohet se përdori një rezervuar oksigjeni për të rrahur për vdekje një pacient tjetër me Covid në shtratin e tij në spitalin e Kalifornisë javën e kaluar është akuzuar për vrasje.

Jesse Martinez u mërzit kur 82-vjeçari që ndante dhomën e tij të spitalit filloi të lutej, sipas policisë së Los Anxhelos.

Martinez më pas dyshohet se kapi një rezervuar oksigjeni dhe goditi pacientin e moshuar.

Viktima vdiq të nesërmen, transmeton rtv21.tv.

Dyshja, për të cilët policia tha se nuk e njihnin njëri-tjetrin, po merrnin trajtim për koronavirus në një dhomë për dy persona në Spitalin e Luginës së Antilopës në Lancaster në Kaliforninë e Jugut.

Spitalet e Kalifornisë po përpiqen të përballojnë pasi shteti regjistroi një milion infeksione të reja në vetëm gjashtë javë. Më shumë se dy milionë raste janë konfirmuar tani në Kaliforni që nga fillimi i pandemisë.

Të mërkurën SHBA-të raportuan 228,131 raste të reja të Covid-19 dhe 3,359 vdekje të reja./21Media