Policia e Sri Lankës arrestoi të premten tre persona të dyshuar për bllokimin dhe vrasjen e një leopardi të rrezikuar dhe përpjekjen për të shitur mishin e tij si një kurë për astmën.

Treshja u ndalua pasi policia bastisi shtëpinë e tyre pas një njoftimi se ata kishin përdorur një lak për të kapur krijesën në malësinë qendrore, përcjell portali rtv21.tv

“Ata e prenë kokën dhe e vranë kafshën pasi u kap në lak të enjten,” i tha AFP në telefon kryeinspektori Dushantha Kangara.

Ai tha se të dyshuarit kishin hedhur kokën e leopardit në pyll dhe kishin hequr kufomat për të shitur lëkurën, mishin dhe pjesët e tjera të trupit të kafshës.

Disa leopardë janë bllokuar nga kurthet në rajon, rreth 175 kilometra (110 milje) në lindje të Colombo.

Kangara tha se ekzistonte një besim popullor se mishi i leopardit mund të shërojë astmën.

Policia kapi 17 kg (37 paund) mish leopardi nga tre të dyshuarit.

Besohet të ketë më pak se 1.000 leopardë në Sri Lanka dhe dëmtimi i maces së madhe dënohet me burg deri në pesë vjet.

Ruajtësit e botës së egër u kanë kërkuar autoriteteve të ndalojnë kurthet dhe të ndjekin penalisht ata që i përdorin ato./21Media