Yjet televizive po përgatiten për Çmimet Emmy të këtij viti, i cili do të zhvillohet sonte në një ceremoni virtuale.

Ngjarja e zakonshme e mbushur me yje do të zhvillohet në mes pandemisë së koronavirusit, kështu që fituesit do të pranojnë çmimet e tyre në shtëpi, ose kudo që ndodhen, transmeton rtv21.tv.

Seriali superhero i HBO Watchmen kryeson nominimet.

Jimmy Kimmel do të kthehet në detyrat e pritjes pasi Emmy vendosi të shkojë pa kompetencë në vitin 2019.

Drejtuesi i emisionit do të mbikëqyrë procedurat nga Los Angeles të dielën në mbrëmje, me të nominuarit dhe tifozët në Mbretërinë e Bashkuar që mësojnë fituesit në orët e para të së hënës.

Në një letër drejtuar të nominuarve në korrik, organizatorët e ceremonisë konfirmuan që ngjarja e këtij viti do të bëhej dixhitale.

Watchmen, i cili ka 26 nominime, është një rimagjinim inovativ i një romani grafik superhero që trajtoi racizmin në Amerikë.

Shfaqjet me më shumë nominime:

-Watchmen – 26
– The Marvelous Mrs Maisel – 20
– Succession – 18
– Ozark – 18
– Schitt’s Creek – 15
– The Mandalorian – 15./21Media