Pasi luajti në fitoren e Barcelonës ndaj Villarreal në ndeshjen e tyre të hapjes së sezonit të La Liga, Ansu Fati shpjegoi se ai duhet t’i marrë gjërat “pak nga pak” dhe “të jetojë çdo mundësi me sa më shumë eksitim të jetë e mundur”.

Pasi shënoi dy gola në fitoren e së dielës 4-0 kundër skuadrës së Unai Emery, Ansu i tha Barça TV: “Kur një sulmues shënon gola, ata janë gjithmonë të dëshpëruar për më shumë dhe kjo është ajo që më ndodhi sot. Pasimi për golin e parë nga Jordi Alba ishte me të vërtetë e mirë, unë vetëm duhej ta ndihmoja atë “.

Në lidhje me performancën e ekipit në përgjithësi, 17-vjeçari komentoi se ata kanë “shumë dëshirë për të vazhduar të përmirësohen dhe e patë atë, mbi të gjitha në pjesën e parë. Është rruga për të ndjekur”.

Në lidhje me  raportin me Lionel Messi, Ansu shtoi: “Të luajë me Messin është një ëndërr që kam parë që kur isha fëmijë dhe tani mund ta bëj. Ai gjithmonë më ndihmon, më jep këshilla dhe jam vërtet i lumtur. Ai më ndihmon shumë në fushë por edhe në stërvitje “./21Media