David Alaba po luan sezonin e fundit me klubin e Bayernit të Mynihut, pasi i skadon kontrata në qershor dhe ka refuzuar të gjitha ofertat e gjermanëve për të rinovuar, ndërsa lista e klubeve që kanë shprehur interes për shërbimet e anësorit austriak, shtohet nga dita në ditë.

Kështu së fundi janë londinezët e Chelsea-t ata që kanë nisur negociatat me menaxherët e mbrojtësit dhe janë gati t’i plotësojnë Alabës pretendimet ekonomike, për të marrë në Londër në fund të sezonit.